Kolor i kompozycja
Kolor i kompozycja czynią z obrazu miejsce, które przyciąga, odpowiednio dobrane potrafią uchwycić czas, zmusić oglądającego do poszukiwania intencji artysty. Stanowią one podstawę odbioru dzieła. Kolor wydaje się być tym elementem obrazu, który w niezliczonej ilości kombinacji może przedstawiać ten sam obraz. Warsztat malującego powinien doskonale operować zachowaniem barw i łączeniem ich w zależności. Połączenie tych dwóch elementów pozwala dopiero w pełni uzyskać efekty kształtu, przestrzeni, nastroju, oddać poczucie uchwyconego kadru chwili.
Kolor
Kolor to użycie barwy lub kilku barw będących składowa powstałego we taki sposób koloru. Kolor z punktu widzenia trwałości uzyskanego efektu powinien odznaczać się dużą trwałością na upływający czas. Odpowiedzialność za to ponosi rodzaj użytego pigmentu do produkcji farby. Dokonując zakupu farb pod uwagę należy brać nie tylko producenta farby ale i również parametry zamieszczone na opakowaniu. Do podstawowych zaliczyć możemy skale koloru, normy światłoczułości, kody producentów. Do określenia jakości pigmentu w zakresie światłoczułości wykorzystuje się kod ASTM, kod gwiazdkowy lub alfabetyczny.
Przykładowy sposób oznaczenia na tubie
Kod ASTM |
Inne oznaczenia światłoczułości: |
ASTM I – znakomita światłoczułość |
**** albo AA – najwyższa trwałość |
ASTM II – bardzo dobra światłoczułość |
*** albo A – średnia trwałość |
ASTM III – nie wystarczająca światłoczułość |
** albo B – umiarkowana trwałość |
|
* albo C – kolory nietrwałe |
Mieszanie kolorów
Mieszanie kolorów to podstawowa umiejętność, która należy nabyć, aby szybko uzyskać potrzebną nam w danej chwili barwę. Mogą to być tak zwane barwy czyste oraz uzupełniające.
|
Zobacz Koło barw
Koło barw przedstawia widmo kolorów. Występują w nim barwy podstawowe – czerwona, żółta, niebieska, oraz barwy złożone (pochodne) – tj. pomarańczowa, zielona, fioletowa, z których możemy uzyskać wszystkie inne barwy.
Barwy podstawowe to barwy idealnie czyste i teoretycznie można z nich uzyskać każdą inną barwę. Barwy pochodne powstają przez zmieszanie równych części dwóch barw podstawowych. Przykładowo za pomocą barwy niebieskiej i żółtej można uzyskać barwę zieloną. Czerwona i żółta da pomarańczową a czerwona i niebieska fioletową.
Barwy złożone powstają poprzez zmieszanie w równych częściach barwy podstawowej i pochodnej. Przykładowo barwa czerwona i pomarańczowa da czerwonopomarańczową a czerwona i fioletowa da czerwono fioletową. Inne proporcje mieszania pozwalają uzyskać różnorodne barwy. |
Pomiędzy barwami występują relacje w zakresie kontrastu i harmonii. Na kole barw łatwo możemy zauważyć, iż najbardziej kontrastowe są barwy przeciwstawne, z kolei harmonijne położone są obok siebie. Pokrewieństwo barw możemy zaobserwować wśród barw leżących obok siebie. Barwy przeciwstawne a więc podstawowa plus przeciwstawna tworzą barwy dopełniające, czyli barwy najbardziej kontrastowe.
Kolory można podzielić na ciepłe i zimne. Żółtopomarańczowoczerwone to kolory ciepły, z kolei fioletowoniebieskozielone to kolory zimne.
Odpowiednia praca nad kolorem pozwala uzyskać różne odcienie, nasycenia, walor, itd. Dzięki temu nasz obraz zyskuje bogatsza formę w zakresie barwnej.
Kolory złamane, laserunek, harmonia, ekspresja kolorów, kontrast.
Kompozycja
Kompozycja to uchwycenie, wyeksponowanie, zorganizowanie przestrzeni. Temat obrazu powinien znaleźć odniesienie w kolorach, układzie, przestrzeni. Wstępne rozpoznanie tematu powinno prowadzić do uzyskania równowagi w zakresie optyki. Równie ważne jest odpowiednie uchwyceniu punktu centralnego, skupiającego uwagę widza, angażującego w pierwszej kolejności. Powinien on współgrać z tłem i innymi elementami obrazu. Oczywiście powyższe zasady stanowią tylko wskazówkę dla artysty, indywidualizm wielu dzieł może łamać powyższe zasady i poszukiwać innych form przekazu.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |